19 grudnia 2015

Dzień porodu

Rano Greta rozgrzebywała gniazdo.

Temperatura o 9:00 - 37.4
Temperatura o 12:00 - 37.2

Ok. godziny 12:00 zaczęło się ziajanie z przerwami.
Ewidentnie nie może sobie znaleźć miejsca.

Ok 13:00
Przezroczysty śluz i silne parcie na pęcherz (nasiusiała w sypialni)

16:00 pierwsze wody płodowe?
Intensywne dyszenie.

17:00
Telefon do położnika i jedziemy do przychodni.

17:30
Lekarz próbuje wyciągnąć pierwszego szczeniaczka, niestety okazuje się on zbyt duży i zostaje podjęta decyzja o cesarce.

Próba wyjęcia pierwszego szczeniaczka drogą naturalną












18:15
Drogą cesarskiego cięcia na świat przyszło 5 szczeniaczków - 4 samczyków i 1 suczka.


Niestety po ważeniu i kontroli podniebienia okazuje się, że najmniejszy samczyk ważący zaledwie 163g ma rozszczep podniebienia i nie przeżyje kolejnego dnia. Zostają 4 zdrowe maluchy - wszystkie powyżej 200 gramów.






30 listopada 2015

43. dzień ciąży (wg pani doktor)

Od kilku dni Greta jest wyjątkowo czuła, bardzo chce się przytulać, liże nas, ma wprawdzie dobry humor, ale nie jest już tak skora do zabawy z Calvadosem. Na spacerach wyraźne się oszczędza, a sutki powiększyły się, jakby wypełniały się mleczkiem. Narządy rodne także wyraźnie się powiększyły. Apetyt wciąż dopisuje, choć panna trochę kaprysi, jak jedzonko nie jest ekstra dosmaczone - od środy Greta dostaje starter Royal Canin.

wg kalendarza z filmu w Łonie Matki:

Postępuje kostnienie kręgosłupa i palców

27 listopada 2015

40. dzień ciąży? (wg pani doktor)

Dziś byłyśmy z Grecią u dr Jaśkiewicz, która jest psim położnikiem i która wyliczyła na nowo ciążę Grety. Otóż nasza metoda zakładała liczenie od prawdopodobnego zapłodnienia - dwa dni po pierwszym kryciu. Tymczasem pani doktor na podstawie wyników progesteronu zaczęła liczyć od dnia owulacji co dało dzień porodu o cztery-pięć dni wcześniej niż my liczyłyśmy! Ostatecznie datę porodu wyznaczyła na 19-21 grudnia. A więc Wigilia bezpieczna! Teraz jednak mamy małe zamieszanie z poprzednią wyliczanką, wszystko trzeba policzyć od nowa.

Wg filmu:

W tym okresie płody mają już ukształtowane wszystkie narządy wewnętrzne. Postępuje rozwój kręgosłupa i palców. Oczy wciąż pozostają zamknięte.







25 listopada 2015

35. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Suczka je coraz więcej –teraz jest czas zmiany żywienia na karmę dla suk ciężarnych (zwiększona dzienna dawka białka) oraz zwiększenia jej ilości o ok. 10%.
Dobrze, gdy dzienna racja pokarmu będzie podzielona i podana w 2-3 porcjach. Pilnujmy jednak, by suczki nie przekarmić, bo nadwaga może jej zaszkodzić.


24 listopada 2015

34. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Greta zaczyna więcej spać, przytulać się, trochę się bawi z Calvadosem ale szybko zaczyna ją denerwować i wtedy go przegania. Apetyt ogromny. Od dziś Greta dostaje wzbogaconą karmę.
Dziś skontaktowałyśmy się z dr Jaśkiewicz w sprawie terminu porodu. Jej zdaniem można ciążę liczyć od następnego dnia po pierwszym kryciu.

Nasza ciężarna psia mama zmienia zachowania. Jest spokojniejsza i staje się coraz wrażliwsza. Nieco powiększa się brzuch i narządy rodne.

23 listopada 2015

33. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Dzisiaj widoczna jest znaczna zmiana w zachowaniu Grety. Zrobiła się bardzo czuła, przychodzi się poprzytulać, a na spacerach wyraźnie się oszczędza.


Płodom rosną palce, wzmacniają się kości nosowe, kończyny i żebra. Widać ten wzrost w wielkości płodów.

Płodom rosną palce, wzmacniają się kości nosowe, kończyny i żebra

22 listopada 2015

32. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Półmetek ciąży!
Dobrnęliśmy do połowy ciąży, chociaż najważniejsze dopiero przed nami, teraz płody zaczną rosnąć, jak na przysłowiowych drożdżach. Brawo Greciu! Tak trzymaj!

Półmetek ciąży –zarodki ważą ok. 20% wagi urodzeniowej.

21 listopada 2015

31. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Greta wciąż ma całkiem spory apetyt. Kiedy wieczorem domaga się kolejnej porcji, musimy ją trochę ograniczać, żeby się nie zapasła. Tymczasem co się dzieje w brzuszku Grety?

Płód zaczyna porastać włosami. Pierwsze kosmyki pojawiają się na brodzie, brwiach i nosku maleństwa.

20 listopada 2015

30. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Dziś wielki dzień. Poszliśmy z Gretą na USG i pan doktor stwierdził 5 zarodków.

Wciąż postępuje kostnienie czaszki i szczęki. Maluchy mierzą już ok. 1,5 cm.



W porównaniu z tym, jak wyglądała tydzień temu, sylwetka się zmieniła - boczki wyraźnie zaokrąglone, wcięcie zniknęło, sutki powiększone:

19 listopada 2015

29. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Apetyt Greci całkowicie wrócił, teraz je tyle, na ile ma ochotę, choć bez przesady. Sutki wyraźnie się powiększyły, a boczki zaznaczyły.

Uważnie obserwując zarodki można dostrzec w nich już miniaturkę w pełni rozwiniętego małego psa.W tym czasie, blisko półmetka ciąży można już nieco zwiększyć dawki żywieniowe suczce, ale nie należy przesadzać, nadwaga bardzo szkodzi psom!

można już dostrzec miniaturkę w pełni rozwiniętego małego psa

18 listopada 2015

28. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Dziś Greta znów jest sobą. Odkąd wrócił Calvados, zajada się Doliną Noteci wylizując miskę do zera. Sutki wciąż powiększone, brzuszek przy dotyku jest ciut inny.


Zawiązuje się szczęka i pojawia  się skostnienie czaszki. W ciągu ostatnich pięciu dni zarodki powiększyły się prawie dwukrotnie i zarodek szwyzera osiągnąć może już rozmiar 1,7 cm.

Zawiązuje się szczęka i pojawia się skostnienie czaszki

17 listopada 2015

27. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Dziś Greta większość dnia spędziła sama w domu i oczywiście jedzenia nie tknęła. Po naszym powrocie wraz z Calvadosem, który właśnie wrócił z Championatem Bułgarii Greta odzyskała zarówno humor jak i apetyt.

Tak wyglądają zarodki w 27. dniu ciąży

16 listopada 2015

26. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Brzuszek zaczyna się powoli zaznaczać, sutki są zaczerwienione i nabrzmiałe. Apetytu nadal brak - tu jednak wciąż mamy wątpliwości, czy nie jest to związane z tęsknotą za bratem. Na smaczki i ćwiczenia Greta reaguje bardzo dobrze. W dalszym ciągu lubi zapracować na nagrodę. Swojego jedzenia jednak prawie nie rusza.


Doświadczony hodowca lub lekarz weterynarii może za pomocą dotyku stwierdzić ciążę suki. Jest to najlepszy moment na takie badanie –zarodki maja wielkość orzechów laskowych –u ras większych włoskich i są łatwe do policzenia.
Od tej pory wskazane jest ograniczanie suce dużego wysiłku fizycznego.

Zarodki maja wielkość orzechów laskowych

15 listopada 2015

25. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Po wczorajszej głodówce Greta nie chciała rano zjeść pysznej karmy. Dopiero po ćwiczeniach ze smaczkami przemogła się i zjadła jedną porcję.

Najlepszy okres do diagnostyki USG ciąży.
W zarodku widać już zaczątki rozwijających się zębów, kręgosłupa i zawiązków kończyn.

W zarodku widać już zaczątki rozwijających się zębów, kręgosłupa i zawiązków kończyn

14 listopada 2015

24. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Dziś Grecia pomagała nam w przewożeniu mebli na działkę, apetyt wciąż słaby. Nie zjadła swojej porcji.


Najlepszy okres do diagnostyki USG ciąży

13 listopada 2015

23. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Dziś Greta była ważona. Waga 8.20 kg wskazuje na to, że przez brak apetytu schudła. Rano miała zielonkawą wydzielinę z pochwy, zgodnie z tym, co się czyta w książkach. A zatem wszystko w normie. Dziś sporo była sama w domu, więc po naszym powrocie była tak szczęśliwa i rozbawiona, że nawet z apetytem jadła swoje jedzonko (oczywiście nie do końca).

Najlepszy okres do diagnostyki USG ciąży.
W zarodku rozwijają się wątroba, szczęki, oczy, uszy i nos. Zarodek ma już ok. 0,6 cm.

W zarodku rozwijają się wątroba, szczęki, oczy, uszy i nos

12 listopada 2015

22. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Dziś Greta miała kompletny brak apetytu i depresję, ponadto wyraźnie powiększyły jej się sutki. Ożywiła się dopiero po naszym powrocie do domu po kilku godzinach nieobecności (jedzenie oczywiście przez ten czas nietknięte). Wtedy też dokończyła swoją dosmaczoną Doliną Noteci karmę.



Zaczyna się idealny czas na robienie USG ciąży. Suka w tym czasie może cierpieć na poranne mdłości lub jadłowstręt ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w jej łonie jednocześnie wywołując stres.
Bywa, że w tych dniach suka jest apatyczna i bez ‘humoru’.
Występującym od czasu do czasu wymiotom może zaradzić podzielenie zwykłej porcji jedzenia na mniejsze dawki i podawanie ich w regularnych odstępach czasowych.
U suczki w tym czasie mogą pojawić się pojedyncze i niewinne upławy (przypominające kolorem i gęstością białko jaja).

Bywa, że w tych dniach suka jest apatyczna i bez ‘humoru’

11 listopada 2015

21. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Dziś przypada 21 dzień ciąży. Greta jest osowiała, nie ma apetytu i dużo śpi.
Wg filmu "W łonie matki - psy" w tym właśnie dniu:

Tworzy się łożysko.
Teraz można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy suka jest ciężarna. Oczywiście badanie USG nie wykaże jeszcze zarodków, bo są za maleńkie, ale będzie widać ‘woreczki płodowe’ wypełnione płynem owodniowym. Zarodki są coraz większe i osiągają wymiary ok. 5 mm.W tym okresie zaczyna tworzyć się serduszko.

tworzy się łożysko i zaczyna się tworzyć serduszko

10 listopada 2015

20. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Dziś Greta oprócz gorszego samopoczucia związanego z wyjazdem Calvadosa i Walkera do Bułgarii ma chyba mdłości. Ślini się, przełyka i jest osowiała. Pomimo wizyty w kawiarni, gdzie była dopieszczona i wylizała po twarzy właścicielkę nadal jest trochę niemrawa.

W zagnieżdżonych  na ściankach macicy zarodkach nadal szybko rozwijają się organy wewnętrzne. W tym czasie zamyka się cewa nerwowa. W ciągu dwóch ostatnich dni zarodki powiększyły się dwukrotnie.

W zagnieżdżonych na ściankach macicy zarodkach rozwijają się organy wewnętrzne

9 listopada 2015

19. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

W domu lekki chaos. Walker z Calvadosem próbują ustalić hierarchii w stadzie, Greta jest zadowolona z atencji chłopaków. Przewraca się na plecki odsłaniając brzuch i nabrzmiałe sutki.

trwa intensywny rozwój narządów wewnętrznych

7 listopada 2015

17. dzień ciąży? (od drugiego krycia)


W zarodku zaczyna formować się kształt główki, ciała oraz zaznacza się kręgosłup i kształtuje ośrodkowy układ nerwowy.
Jest to początek rozwoju narządów wewnętrznych.

początek rozwoju narządów wewnętrznych

6 listopada 2015

16. dzień ciąży?

Dziś mija 16 dzień od drugiego krycia (18 od pierwszego). Od dobrego tygodnia Greta ma problem z apetytem. Gdy się jej nie dosmaczy karmy czymś fajnym (jogurt, kefir, twarożek, jajko gotowane, pasztet, zalanie karmy wrzątkiem), to nie bardzo chce jeść. A na pewno od dawna nie zjadła tyle, ile jej normalna dawka dzienna. Jednak nie widać, żeby jej to zaszkodziło.
Nadal dużo wypoczywa, ale jest żywsza niż w pierwszym tygodniu po kryciu.
Według książek obecnie rozpoczyna się proces zagnieżdżania zapłodnionych i podzielonych komórek jajowych w macicy.

Obecnie zarodki są mocno zagnieżdżone na ściankach macicy. Ich wielkość podwoiła się i wynosi już u ras małych ok. 0,5 mm. W tym czasie suce nieco powiększają się brodawki oraz przerzedzają się włosy wokół sutków.

zarodki zagnieżdżają się na ścianka macicy

5 listopada 2015

15. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Najbliższe tygodnie są niebywale ważne dla rozwoju każdego z zarodków. Należy uważać na wszelkie interwencje w czy na organizm matki –naprawdę wszystko może mieć niezamierzony wpływ na embriony.Nie zaleca się dokonywania żadnych szczepień, odrobaczania ani nawet używania środków przeciw pchłom i kleszczom. W tym czasie suczka jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany, należy więc unikać jakichś drastycznych zmian w diecie, życiu, czy nawet miejscu odpoczynku zwierzęcia.
Jakiekolwiek ingerencje w organizm suczki muszą być prowadzone i obliczane starannie z  kalendarzem ciąży
PAMIĘTAJ: jedna nierozważna decyzja właściciela suki może wpłynąć na niedorozwój któregoś z organów rozwijających się płodów.
Do 35 dnia ciąży zarodki mogą się wchłonąć.

do 35 dnia ciąży zarodki mogą się wchłonąć

2 listopada 2015

12. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Ledwo poczęte zarodki przemieszczają się swobodnie w macicy szukając odpowiedniego miejsca do zagnieżdżenia się. Ich wielkość w przypadku CKCS to ok. 0,2 mm.


1 listopada 2015

11. dzień ciąży? (od drugiego krycia)

Greta w ostatnich dniach jest bardziej wyciszona, ma słaby apetyt, jest wyjątkowo czuła do domowników, więcej śpi. Dziś na spacerze pogoniła bokserkę, która za blisko do niej podeszła, natomiast po powrocie w ogóle nie chciała jeść. Jedzenie trzeba teraz dosmaczać a to jajeczkiem, a to twarożkiem, żeby zechciała zjeść. Na razie fizycznych objawów ciąży brak.

Zapłodnione jaja (zygota) docierają jajowodami do rogów macicy.


Greta 1 listopada na spacerze

28 października 2015

21. dzień cieczki (7. dzień ciąży?)

Od kilku dni Greta jest senna, agresywna do napastliwych samców i ma mlecznobiałą wydzielinę ze sromu, jak na zdjęciu poniżej:

7 dzień od drugiego krycia, mlecznobiała wydzielina


Zapłodnione jaja (zygota) docierają jajowodami do rogów macicy.

20. dzień cieczki

Dziś mija 20. dzień cieczki i 9. dzień od pierwszego krycia Grety. W tym celu Greta została dziś zaszczepiona na Herpes, drugie szczepienie należy powtórzyć w połowie grudnia.

Greta od 2 dni ma delikatny, skąpy, białawy wypływ ze sromu, jest senna i bardziej niż zwykle niezadowolona, gdy się jej przeszkadza. Apetyt średni... rano trzeba bardzo namawiać (dosmaczać), a i tak potrafi zignorować (wczoraj kefirek nie zadziałał aż do popołudnia, dziś zjadła karmę z twarogiem chyba tylko dzięki porannemu spacerowi). Według Andrzeja K. to są pierwsze objawy ciąży :-D

26 października 2015

19. dzień cieczki

Dziś mija 19. dzień cieczki Grety i 7 dzień od pierwszego krycia, a 5 od drugiego (może skuteczniejszego) krycia.
Calvados w dalszym ciągu interesuje się sromem Grety. Dziś odstawiłyśmy majtki, ponieważ krwawienie jest już bardzo słabe. Nie wiem, czy to efekt wyborów parlamentarnych czy już mdłości przyszłej mamy, ale dziś humorek Greci jest dość smutny. Na zabawy Calvadosa reaguje zirytowaniem.

22 października 2015

15. dzień cieczki (1. dzień od drugiego krycia)

Biorąc pod uwagę, że dziś przypada trzeci dzień od pierwszego krycia, można zakładać, że pierwsze jajeczka zostały już zapłodnione. :)

Tak więc zaczynamy odliczanie!


21 października 2015

20 października 2015

13. dzień cieczki

Wg właściciela reproduktora Wczoraj był pierwszy dzień kiedy Greta w ogóle dopuściłaby samca.
Dziś srom jest ciut bardziej rozpulchniony i wygląda tak, a Greta jest bardzo chętna i szaleje z Mokką ;-)


19 października 2015

12. dzień cieczki (1. krycie Grety)

Progesteron rano 9.3 - o 14.30 wyjazd do Gdańska.
O 20.00 1. krycie Grety

Wg filmu "W łonie matki - psy":

PIERWSZE KRYCIE
W tym dniu suka jest chętna do kopulacji, nawet niesprawny obserwator psów zauważy, że lgnie ona do samca i odchyla ogon, co ma ułatwić kopulacje.
Dzień pierwszego krycia przypada w rui właściwej, już w czasie owulacji, kiedy uwalniane są komórki jajowe.
Pamiętać należy, że okres krycia nie jest tożsamy z zapłodnieniem. Uwolniona komórka jajowa musi dojrzeć i do zapłodnienia gotowa jest po około 2 dniach.
Podobna rzecz dzieje się z plemnikami, które również dojrzewają do ok. 6-10 godzin po kryciu. Dojrzałe plemniki zachowują płodność w łonie suki przez około 4-6 dni, tak wiec istnieje możliwość, że różnica między datą krycia a zapłodnieniem waha się od 1 do 6 dni, w zależności od tego, kiedy wypadła owulacja.

za 6-10 godzin te plemniki dojrzeją do zapłodnienia jajeczek

17 października 2015

10. dzień cieczki

Dziś Greta miała badany progesteron - wynik 2.7. Wyjazd do Gdańska na razie odkładamy. Następne badanie w poniedziałek.
Zrobiła się bardzo zalotna, kokietuje Calvadosa, a nawet próbuje go gwałcić. Marudzi bez powodu, ma mniejszy apetyt (może to wina deszczowej pogody).

14 października 2015

7. dzień cieczki

Dziś od rana kanonada głośnych bąków. Właściwie zaczęło się już wczoraj wieczorem. Zmian w karmie brak, więc to być może jakieś zmiany fizjologiczne.

13 października 2015

6. dzień cieczki

Kolejny dzień przebiegł spokojnie. Od dwóch dni Greta wydziela silniejszy zapach. Jest bardzo uczuciowa, źle znosi zamykanie na noc w klatce, wymusza płaczem spanie w łóżku - przynajmniej do pewnego momentu, potem grzecznie idzie do siebie spać. Calvados zaczyna się bardziej interesować Gretą, ale bez przesady. Na spacerach też jeszcze nie ma paniki.
Zarówno Greta jak i Calvados mają mniejszy apetyt, co przed zimą jest dziwne, zapewne jest to wpływ cieczki. Greta nadal potrzebuje zabaw intelektualnych, ćwiczeń za smaczki.
Już w czwartek idziemy na zbadanie poziomu progesteronu.

11 października 2015

4. dzień cieczki

Odrobinę obfitsze krwawienia. Srom jest jeszcze bardziej napuchnięty. Calvados zaczął się troszkę bardziej interesować i podwąchiwać Gretę, próbuje gwałcić kota, trochę stracić apetyt. Greta nie ma nadmiernego apetytu. Troszkę dziś marudziła, chciała na rączki, bardzo się zrobiła emocjonalna.

10 października 2015

3. dzień cieczki

Dziś Greta miała okazję chyba po raz ostatni się porządnie wyszaleć bez smyczy. Zabraliśmy ją wraz z Calvadosem na działkę, gdzie przez prawie cały dzień pieski biegały i relaksowały się.
Krwawienie jest ciut obfitsze, nastrój dopisuje.

9 października 2015

2. dzień cieczki

Krwawienia nie są zbyt obfite, humor Greci dopisuje - chętnie bawi się z Calvadosem a nawet wymusza na domownikach ćwiczenia za smaczki.

8 października 2015

1. dzień cieczki Grety - początek III cieczki :-)

Dwa dni temu pojawiły się pierwsze objawy, czyli opuchnięty srom, a wczoraj żółtawa wydzielina z pochwy. Dziś ważny dzień w naszej małej hodowli. Nasza Greta Garbo dostała cieczkę i po raz pierwszy będzie kryta. Na razie krwawienie jest prawie niezauważalne, zmiany fizyczne też, ale nasz weterynarz pokazał nam czerwono na białym, że to już. Psi panowie też zaczęli się interesować Gretą bardziej niż zwykle.
Za tydzień pierwsze badanie określające poziom progesteronu,a po nim... wszystkie opcje możliwe. Słowem - trzeba mieć walizkę spakowaną ;-)